Başvuru Prosedürü

Kiev Politeknik Enstitüsü’nde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin takip etmeleri gereken başvuru prosedürü, başvuru işlemleriyle ilgili gerekli belgeler ve diğer detaylar aşağıda belirtildiği gibidir.

Yeni sisteme gore, Türkiye’den gelecek öğrenciler sadece Türkiye temsilciliği aracılığı ve onayı  ile kayıt yaptırabileceklerdir.Eğitim danışmanlığı şirketleri ve taciri  kişilerin direk başvuruları kabul edilmeyecektir.

1.ETAP: ÖN KAYIT

www.kpi-turkey.com adresinden ilgili bölüm seçilerek ön kayıt yaptırılmalıdır.
(Sınırlı sayıda kontenjandan dolayı ön kayıt zorunludur).

2.ETAP: KESiN KAYIT

Ön kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler için kesin kayıt yaptırılmak üzere  evrak kabulü, öğrenim ve yurt ödemesi işlemleri yapılacaktır.

Okul ve Yurt Ücretleri Türkiye’de banka ödemesi ile resmi alınmaktadır. Ön kayıt sonrası öğrenci adayı gerekli ödemelerini yaptıktan sonra evrak ve prosedür işlemlerini başlatacaktır.

Öğrencilerin kayıt işlemleri ödeme yapılması   ve evrakların tamamlanması  itibari ile tamamlanmış olur. Bu tarihten itibaren öğrenci adına tercüme, sigorta, vize gibi işler Türkiye’de  anlaşmalı aracı kuruluşlar tarafından öğrenci adına temsilcilik kontrolünde yaptırılır. (Tercüme, apostil, vize harcı, sağlık sigortası,  iş takibi hizmet bedelleri eğitim ve yurt ücretleri dışındadır).

Kayıt ve vize işlemleri için gerekli belgeler:

  • Türkiye Cumhuriyeti Pasaport u (En az 1 yıl geçerlilik süresi olan)
  • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı
  • Lise Diploması ve Not dökümü (Apostilli) 
  • AIDS testi (Apostilli)
  • T.C. Resmi sağlık kurumunca onaylı sağlık raporu (Apostilli)
  • T.C. Nüfüs müdürlüğünce düzenlenen doğum belgesi (form A) (Apostilli)
  • 6 adet vesikalık fotoğraf (3×4 cm)
  • Rehberlik öğretmeni referans mektubu
  • İmzalı Vize formu ( Ön kayıt yapıldıktan sonra e-mail olarak yollanacaktır)

Bu belgelerin  hazır olması zorunludur. Tercüme ve  sonrasında 2. Apostil işlemleri aracı kuruluşlar tarafından öğrenci adına temsilcilik kontrolünde yaptırılacaktır

Seyahat sigortası, vize harcı ödendi makbuzu gibi diğer gerekli belgelerin hazırlığı ve temini aracı kuruluşlar tarafından yaptırılacaktır.

3. ETAP: UKRAYNA’YA VARIŞ

20 Agustos tarihi itibariyle temsilcilik gözetiminde gruplar halinde  Ukrayna’ya seyahat edilecektir. İlk iki günlük program, aşağıda özetlendiği gibidir:(Ek yerleştirme ile gelecek öğrenciler 30 Kasım tarihine kadar Ukrayna’ya giriş yapacaklardır.) ilk ders 1 Eylül itibariyle başlayacaktır. 1 Aralık tarihine kadar öğrenci gurplarının gelişleri planlanacaktır. Eylül ayında hazırlık eğitimine başlayan öğrenciler  sonraki yılın Haziran ayında hazırlık fakültesini bitirecektir. Eğitim yılı akademik takvimi başlangıç ve bitis tarihleri şöyledir,     Eylül 2014- Haziran 2015,    Ekim 2014 – Temmuz 2015,    Kasım 2014 – Agustos 2015.  İngilzce yeterlilik sınavını geçerek hazırlık eğitimi almadan 1. sınıfdan başlayacak öğrenciler en geç 30 Eylül itibari ile fiilen Ukrayna’da kayıt işlemlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir.
1.Gün
Türkiye’den Ukrayna’ya uçuş
Havaalanından Kiev Politeknik Enstitüsü kampüs alanına otobüslerle transfer
Türk Öğrenciler için hazırlanan yurtlara yerleşim ve orientasyon programı

2.Gün
Gruplar halinde, Ukrayna mevzuatı gereği oturum izni için zorunlu olan genel sağlık kontrolünün gerçekleştirilmesi,oturum izni başvurusu ve öğrenci kimliği çıkarılması

4.ETAP : EĞİTİM BAŞLANGICI

 Eylül itibariyle kayıt işlemleri tamamlanmış olacatır. Seviye ve eğitim alınacak dillere göre sınıflarda uzman eğitim kadrosu tarafından eğitim resmen başlayacaktır.